Obecně lze chápat prevenci kriminality jako možnost, kterou lze aplikovat na širokou škálu potenciálních rizik. Existuje spousta metod, postupů a nástrojů prevence. Jedním z nejvíce viditelných a efektivních nástrojů pro boj s kriminalitou jsou kamerové systémy ( CCTV ).
Lze je rozdělit do několika skupin. Mezi základní 2 rozdělení patří za prvé ochrana majetku a za druhé ochrana zdraví a lidského života. Pomineme-li ochranu hmotného majetku jednotlivých osob a nebo společností, jsou obecně kamerové systémy nejlépe využívány pro potřeby monitoringu osob a prevence kriminality pro státní a nebo městskou policii v oblastech jako jsou vyloučené lokality, problematické ulice, městské zástavby, odlehlá místa, atd.
Policie z těchto dat získává mnoho cenných poznatků a zkušeností. Díky CCTV bylo dopadeno mnoho pachatelů, výtržníků a jejich stále rozšířenější nasazování napomáhá k určitému „zastrašení“ potenciálních delikventů. Samozřejmě vedlejším a neméně důležitým faktorem je i velké usnadnění práce policistů tam, kde nemohou být fyzicky, ale přesto mají naprostý přehled o dění v daných problematických lokalitách. Toto o čem jsem doposud psal jsou zcela objektivní a doložitelná fakta.
Ale co mínění veřejnosti?
Ano, toto téma je na širší diskuzi a veřejné mínění obyvatel ČR v otázce prevence kriminality pomocí CCTV není jednotná. Mnozí vidí v kamerách jakéhosi „velkého bratra“, který sleduje veškeré dění. Není to ovšem pravda. Díky tomu, že ke kamerovým systémům nemá přístup nikdo jiný, než oprávněné osoby, byl bych v této otázce optimistický. Přesná čísla nikdo nesdělí, nicméně osobám, kterým kamerové systémy prokazatelně pomohly oproti těm co ublížily je nepoměrně více.
Závěrem bych tedy CCTV doporučil jako velmi efektivní a poměrně cenově nenáročný nástroj prevence kriminality a nahlas vyzývám města a obce, aby otázku kamerových systémů nepodceňovaly. Přeci jen jde v prvé řadě o prevenci kriminality a bezpečnost našich spoluobčanů měst a obcí.